Papa Pio XI

Data di nascita: 31 May 1857
Data di morte: 10 February 1939
In: Città del Vaticano


Storia:

He was head of the Catholic Church from 6 February 1922 to his death in 1939.
He was the first sovereign of Vatican City from its creation as an independent state on 11 February 1929.
He took as his papal motto, "Pax Christi in Regno Christi," translated "The Peace of Christ in the Kingdom of Christ."


Link di approfondimento